Vizualni kontakt s plavetnilom, osjećaj otvorenog prostora i ritmičan zvuk valova aktiviraju parasimpatički živčani sustav – onaj dio autonomnog živčanog sustava koji usporava rad srca, potiče probavu i tijelu šalje signal da je sigurno. Posljedica toga je smanjenje razine kortizola (glavnog hormona stresa), poboljšana koncentracija i subjektivno stanje smirenosti.
Dr. Wallace J. Nichols, morski biolog i autor knjige Blue Mind:"Samo gledanje u vodu može smanjiti broj otkucaja srca, sniziti krvni tlak i potaknuti osjećaj mira. More nas fiziološki umiruje, emocionalno otvara i duhovno povezuje."
Pojam plavi prostori (engl. blue spaces) u psihologiji okoliša odnosi se na prirodna područja u blizini vode – mora, rijeka, jezera – za koja je utvrđeno da pozitivno djeluju na psihičko stanje. Istraživanja pokazuju da redovit boravak u takvim okruženjima može smanjiti simptome depresije i anksioznosti te povećati emocionalnu stabilnost.
Osim toga, boravak uz more potiče stanje tzv. „blage fascinacije“ (soft fascination) – pojam koji opisuje kako prirodni podražaji, poput valova, na nježan način zaokupljaju našu pažnju, omogućujući mozgu da se odmori od svakodnevnih zahtjeva i informacija. Takvo stanje pridonosi opuštanju, introspekciji te čak potiče kreativnost.
Ne treba zanemariti ni biološki aspekt – boravak na suncu uz more potiče sintezu vitamina D, koji je izravno povezan s regulacijom serotonina – neurotransmitera koji ima važnu ulogu u stabilizaciji raspoloženja i osjećaju zadovoljstva.