OTVORENI UPISI ZA Siječanj / Januar 2025.
OTVORENI UPISI ZA Siječanj / Januar 2025. OTVORENI UPISI ZA Siječanj / Januar 2025. OTVORENI UPISI ZA Siječanj / Januar 2025. OTVORENI UPISI ZA Siječanj / Januar 2025.
OTVORENI UPISI ZA Siječanj / Januar 2025. OTVORENI UPISI ZA Siječanj / Januar 2025. OTVORENI UPISI ZA Siječanj / Januar 2025. OTVORENI UPISI ZA Siječanj / Januar 2025.
logo

Prednosti unosa korjenastog povrća

22 / 11 / 2024

Prehrana

Blog header
U skupinu korjenastog povrća spada povrće koje raste ispod zemlje te se njihov korijen može koristiti u prehrani. Neki od predstavnika ovoga povrća su: mrkva, cikla, celer i pastrnjak. Bez obzira na to što nisu izravno izloženi suncu, sadrže značajnu nutritivnu vrijednost. Bogati su vitaminima A, C i B-skupinom te mineralima kao što su kalij i fosor. U nastavku ćemo objasniti nutritivnu pozadinu pojedinog predstavnika ove skupine povrća i navesti dobrobiti koje imamo njihovom konzumacijom.

U skupinu korjenastog povrća spada povrće koje raste ispod zemlje te se njihov korijen može koristiti u prehrani. Neki od predstavnika ovoga povrća su: mrkva, cikla, celer i pastrnjak. Bez obzira na to što nisu izravno izloženi suncu, sadrže značajnu nutritivnu vrijednost. Bogati su vitaminima A, C i B-skupinom te mineralima kao što su kalij i fosor. U nastavku ćemo objasniti nutritivnu pozadinu pojedinog predstavnika ove skupine povrća i navesti dobrobiti koje imamo njihovom konzumacijom.

Mrkva je bogata beta karotenom koji se u tijelu pretvara u vitamin A koji je poznat po pozitivnom učinku na zdravlje očiju, kože, imunološkog sustava, za rast, razvoj i reprodukciju. Mrkva sadrži značajnu količinu i vitamina K koji podržava kardiovaskularno zdravlje, zdravlje kostiju i normalno zgrušavanje krvi te vitamina C koji je važan za imunitet, apsorpciju željeza i zdravlje kože.

Zahvaljujući sadržaju vitamina A i C koji imaju antioksidativni učinak, unos mrkve može pospješiti borbu sa slobodnim radikalima koji prisutni u većim količinama mogu pridonijeti razvoju mnogih bolesti današnjice (karcinomi, dijabetes, kardiovaskularne bolesti…). Pored vitamina, u mrkvi se nalaze u značajnoj količini i minerali kalij, kalcij i fosfor koji su bitni za zdravlje koštano-mišićnog i živčanog sustava.

Zbog sadržaja vlakana (3 g na 100 g) u svom sastavu, unos mrkve može pomoći u normalnom funkcioniranju probave te kod dijabetesa u održavanju stabilnih razina šećera u krvi. Mrkvu možemo dodati u juhu, varivo, salatu, servirati kao prilog uz proteinske namirnice, pripremiti smoothie, sok, kolač, pitu, popečke, palačinke, rezance …

Cikla također sadrži značajnu količinu vlakana (2,8 g na 100 g). Od vitamina najzastupljeniji su: vitamin C i vitamin B9 (folna kiselina) koji je od posebne važnosti za trudnice kako bi se ostvario pravilan razvoj fetusa. Što se tiče minerala, u cikli su najzastupljeniji: kalij, željezo, fosfor i magnezij.

Cikla sadrži betacijanine, biljne pigmente koji joj daju crvenu boju, imaju antioskidativni i protuupalni učinak što doprinosi i pravilnom radu imunološkog sustava, štite crvene krvne stanice i povećavaju elastičnost krvnih žila što ima pozitivan utjecaj na rad srca.

Smatra se jednom od deset biljnih namirnica sa najvećom antioksidativnom aktivnosti.

Cikla je kvalitetan izvor i nitrata koji se u probavnom traktu reduciraju u dušikov oksid koji poboljšava protok krvi u mišićima te zbog smanjenja trošenja kisika kod vježbanja umjerenog intenziteta i produljenja vremena rada do iscrpljenosti, sok od cikle je sjajan izbor za sportaše u postizanje optimalne sportske izvedbe. Najviša razina nitrita u krvi se dostiže 3 h nakon konzumacije te ostaje visoka u period 5 h nakon konzumacije. Također, nitrati prisutni u cikli snizuju krvni tlak te su korisni u prevenciji i liječenju arterijske hipertenzije.

Zahvaljujući visokom sadržaju vlakana, antioksidanasa i minerala, sok od cikle je jedan od najboljih prirodnih načina u borbi sa masnom jetrom te također cikla pomaže u detoksikaciji jetre i poboljašava proces uklanjanja masnoća. Osim u pripremi soka, ciklu možemo koristiti i u pripremi smoothiea, rižota, ukiseljene i svježe salate, juhe, kolača, namaza…

Celer je karakterističan po velikom sadržaju vode u svom sastavu (čak 95 %), niskoj kalorijskoj vrijednosti (16 kcal na 100 g), sadržaju vlakana (1,6 g na 100 g) zbog čega ima veći volumen i super je izbor za osobe koje žele smršavjeti. Sadrži vitamin A, C, B9 odnosno folnu kiselinu i vitamin K te od minerala u najvećoj količini je prisutan kalij koji podržava rad mišićnog i živčanog sustava te pomaže u održavanju normalne vrijednosti krvnog tlaka, a osim kalija prisutnost fitokemikalija ftalida bi mogla doprinijeti sniženju krvnog tlaka zbog opuštanja stijenka arterija i olakšanog protoka krvi. Celer sadrži flavonoide i to zeaksantin, lutein i beta-karoten koji imaju antioksidativni učinak i važni su za zdravlje očiju. Celer možemo koristiti u pripremi soka, smoothiea, juhe, pirea, salate…

Pastrnjak je korijenasto povrće bijele boje koje je slično mrkvi. Bogato je vlaknima (4,7 g na 100 g) koja pomažu u sniženju razine kolesterola. Od vitamina u najvećoj mjeri su zastupljeni vitamin B9, C, K, E dok od minerala najzastupljeniji su mangan, bakar, kalij, fosfor i kalcij. Sadrži spojeve sa antioksidativnim učinkom (panaksidiol i falcarinol). Ima i diuretičko djelovanje.

Iako se može reći da je pastrnjak “zaboravljeno” povrće, njegov nutritivni sastav čini ga poželjnim zbog pozitivnog učinka na imunološki, probavni i kardiovaskularni sustav te može olakšati i borbu sa viškom kilograma. Korijen pastrnjaka se može koristiti u pripremi juhe, salate, pirea, umaka, kao dodatak rižotu i tjestenini, a usitnjeni listovi se mogu koristiti kao začin te za pripremu variva.

Svo ovo korjenasto povrće dostupno nam je i u hladnijim periodima godine i kvalitetni su izbori kako bi pružili nutritivnu podršku svom tijelu, ojačali imunitet, pozitivno djelovali na cjelokupno zdravlje i ostvarili željene ciljeve u pogledu tjelesne mase na zdrav način.

Ostavljamo vam recept za ukusni bulgur sa pastrnjakom i šampinjonima.

Sastojci:

-50 g bulgura

-1 crveni luk

-100 g šampinjona

-120 g pastrnjaka

-1 češnjak

-2 žlice maslinovog ulja

-2 žlice grčkog jogurta

-sol, papar po ukusu

-vlasac

-peršin

-bosiljak

-20 g naribane light mozzarelle


Priprema: Skuhajte bulgur po uputama na pakovanju. Dok se bulgur kuha, na malo maslinovog ulja dinstajte crveni luk. Nakon što luk postane staklast, dodajte šampinjone i lagano dinstajte 5 minuta, a potom dodajte sitno narezani pastrnjak, sol, papar i druge začine te ostavite da se dinsta. Vodu dodajte po potrebi, pri kraju kuhanja dodajte grčki jogurt, dobro promiješajte i dodajte sitno narezani češnjak. Sjedinite bulgur začinjen sa malo soli i papra sa dobivenim umakom, šampinjonima i pastrnjakom te dodajte naribanu mozzarellu. Uživajte u ovom zdravom receptu! Nadamo se da će vam se svidjeti.

Žena si možeš sve
Fitness Anny
calloutImg
topLeftDots bottomLeftDots topRightDots bottomRightDots
Edukativni sadržaj
Pogledaj sve
blogImg

Kako utjecati na druge bez pokušavanja da ih natjerate da se promijene?

Savjeti
blogImg

Poklanjamo Blagdanski jelovnik

Prehrana
blogImg

Vježbanje u trudnoći

blogImg

Kako spriječiti blagdansko prejedanje?

Prehrana
blogImg

Kako je mama dvoje male djece iz Splita smršavjela 50 kilograma?

Iskustva
blogImg

DIJABETES I PREHRANA

Prehrana
blogImg

Hormoni i vježbanje

blogImg

Biti svjestan roditelj

Savjeti
Pridruži se zajednici!
180k PRATITELJA@FitnessAnny
facebook
128k PRATITELJA@infofitnessanny
instagram
11k PRATITELJA@fitnessanny
tiktok
7k PRATITELJA@fitnessanny
youtube
Adresa Ljubuški Ul. fra Lovre Šitovića 6
Radno vrijeme Tu smo za Vas svakim radnim danom od 08:00h do 22:00h
Nedjelja neradna