- Želučana sluznica je inače zaštićena slojem sluzi i drugim mehanizmima, ali kod gastritisa dolazi do narušavanja zaštitnih faktora kroz iritacije, inflamatorne procese i padanje zaštitnih mehanizama.
- Dijelimo ga na akutni, kronični i autoimuni. Može biti izazvan različitim faktorima, uključujući prehrambene navike, stres, bakterijskim infekcijama H.pylori i korištenje određenih lijekova.
- Simptomi koji se javljaju su bol u gornjem dijelu želudca, žgaravica, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, tamna stolica. Vanjski faktori su pušenje, alkohol, lijekovi, kronični stres, loša prehrana.
- Prehrana koja posebno potiče ovo stanje jest masna, začinjena i kisela hrana. Gastritis može biti početni faktor razvijanja različitih komplikacija poput čira na želudcu ili dvanaesniku, atrofije želudca, povećava rizik od karcinoma želudca, anemije, itd. Dokazano je da povišena tjelesna težina uzrokuje porast mogućnosti razvijanja gastritisa. Pretilost uzrokuje poremećaj hormona koji dovode do razvijanja gastritisa i propadanja mehanizma prolaska hrane.
- Gubitak težine uvelike smanjuje mogućnost razvijanja ove bolesti, kao i 30 minuta fizičke aktivnosti dnevno. Prehrana treba biti raspoređena u 5 obroka, hrana se treba unositi polako sa laganim žvakanjem. Nakon obroka preporučeno je ostati u uspravnom položaju kako bi se olakšao prolazak hrane gastrointestinalnim sustavom. Preporučeno je izbjegavati namirnice kao što je rajčica i proizvodi od rajčice, punomasne mliječne proizvode, vrhnje, citruse, čokoladu i kavu zbog kofeina koji je prirodni stimulans koji povećava lučenje želučane kiseline.
- Kada pripremate hranu pripremajte je kuhanjem ili na pari, bez dodanih masnoća. Hrana treba biti topla, ne prevruće, ne prehladna. Ukoliko nam se javlja nadutost, izbjegavati grahorice, kupušnjače u sirovom obliku, luk, gazirana pića. Namirnice koje će nam pomoći ovom stanju su cjelovite žitarice. Bitno je da unosimo veliki broj vlakana iz heljde, prosa, kukuruza, kus kusa, integralne riže, amaranta, a dobro nam dođu i orašasti plodovi i sjemenke.
- Povrće koje nam optimalno djeluje na gastritis je zeleno lisnato povrće, batat, krumpir, zelje, tikvice. Voće treba biti niske kiselosti poput: banane, avokada, kruške, jabuke, kivija, breskve, dinje. Tekućine koji će pripomoći su čaj od đumbira, kurkuma s vodom i aloe vera. Masti koje će nahraniti organizam su maslinovo ulje, avokadovo ulje, masti iz ribe, orašida i sjemenki. Izbjegavati zasićene masti crvenog mesa, masti iz punomasnih proizvoda, trans masti iz obrađene i pržene hrane. Proteine unosite iz namirnica koje su lake za probavljanje i koje ne izazivaju lučenje kiseline, poput piletine/puretine, ribe, kuhanih ili poširanih jaja, tofua, soje, kefira, grčkog jogurta, graha, leće i fermentiranih mliječnih proizvoda sa velikim udjelom bakterija.